článek z inba.sk

IGOR MAMOJKA A JEHO PRÍBEHY

Igor Mamojka
SPEVÁK, HUDOBNÍK A SKLADATEĽ IGOR MAMOJKA JE SLOVÁK, KTORÝ SA NARODIL V BÝVALEJ JUHOSLÁVII, KDE SA UŽ OD MLADOSTI VENOVAL HUDBE. JE ZNÁMY PRODUKCIOU GOSPELOVÝCH PIESNÍ, KTORÉ SI SKLADÁ, TEXTUJE A ARANŽUJE, A TIEŽ SVETOVÝCH A MUZIKÁLOVÝCH HITOV. MÁ ZA SEBOU VIAC AKO PÄŤSTO VYSTÚPENÍ NA FESTIVALOCH, V RÔZNYCH KULTÚRNYCH STÁNKOCH A KOSTOLOCH, VÄČŠINOU V ČESKU A NA SLOVENSKU...
 
 
 

 

S manželkou a dvoma synmi žije už 12 rokov na Morave. Počas decembra zavŕši koncertný rok 2013 dvoma benefičnými vystúpeniami, vo štvrtok 12. decembra o 18:00 hodine na Galvaniho 14 v budove Armády spásy v Bratislave a v piatok 13. decembra o 18:00 hodine v evanjelickom kostole v Senci s programom nazvaným Príbehy. Práve tie nás v rozhovore s Igorom Mamojkom zaujali.

Aké príbehy sprostredkujete návštevníkom koncertov? 

Budú to príbehy z môjho nového CD – emotívne, pravdivé, inšpirované ľudskými osudmi, zážitkami a skúsenosťami. Príbeh otca, ktorý svojimi zlými životnými rozhodnutiami stratil kontakt s milovanou dcérou. Dievča medzitým vyrástlo, stala sa z nej dospelá žena a hoci on sám svoj život neskôr zmenil, už nedokázal zvrátiť odcudzenie, ktoré hlboko poznačilo ich vzťah. Iný príbeh vypovedá o automobilovom pretekárovi, ktorý žil pre svoje vysoké ambície a profesionálne ciele. Lenže „náraz, vítr, oheň jen“... a všetko bolo zrazu inak. V tomto príbehu pretekár prehodnocuje svoje myšlienky a život, hľadá jeho skutočný zmysel a hodnotu. Na koncerte predstavím mnohé ďalšie skutočné príbehy a tiež autorskú hudobnú tvorbu kresťanských piesní. Za všetky spomeniem aspoň skladbu Z väzenia do kráľovstva, ktorú som zložil na špeciálnu príležitosť – konferenciu Armády spásy v Česku, kde som ju po prvýkrát hral pred ľuďmi v núdzi a bez domova. Pieseň hovorí o znovuzrodení, mapuje pocity človeka, ktorý zanecháva starý život, veci, na ktorých bol závislý, a vstupuje do slobody nového života. Poslucháčov táto pieseň oslovuje, lebo sa s ňou vedia mnohí stotožniť.

Žijete na Morave, spolupracujete s Armádou spásy v Brne... Benefičný koncert ste sa rozhodli zorganizovať v Bratislave a v Senci. Prečo?

V Bratislave začína pracovať prvá misijná stanica brnenského zboru Armády spásy (AS), ktorá sa podieľa na praktickej pomoci a duchovnej službe ľuďom bez domova a ľuďom na okraji spoločnosti. Koncertom chceme podporiť tento projekt a výťažok z oboch koncertov venovať na materiálnu pomoc núdznym a zariadenie priestorov pre službu bratislavskej misijnej stanice Armády spásy.  

Ste spevák, skladateľ a človek, ktorý stojí často na pódiu, vo svetle reflektorov. Čo vás viedlo k tomu, že ste sa rozhodli skláňať s praktickou pomocou k ľuďom, ktorí sú na okraji spoločnosti, ktorým nikto netlieska?

Pomoc blížnemu je pre mňa prirodzená. Od chvíle, keď som sa začal viac zapájať do spolupráce s Armádou spásy a v rámci nej do pomoci núdznym ľuďom, pozorujem, že môj život napĺňa hlbší zmysel a zvláštna radosť. Často som uvažoval nad tým, ako by som sa cítil, keby som nemal domov, žiadnu nádej, cieľ. Asi mojou jedinou túžbou by bolo niekde sa ohriať a najesť teplého jedla. Čím viac poznávam ľudí z ulice, viem, že väčšina z nich nie je v tejto životnej situácii pre svoju lenivosť, ale kvôli ťažkým okolnostiam (rodinným, vzťahovým či finančným), ktoré ich prevalcovali a oni sa z normálneho života ocitli zrazu na ulici. A to ma vedie k ešte väčšiemu angažovaniu sa do pomoci, nielen v materiálnej, ale aj v duchovnej oblasti.

Pripravila: Gabriela Mikulčíková

 

Kontakt

IGOR MAMOJKA

T: +420 728 53 52 54

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode